Dieta, a grupa krwi – czy ma ona znaczenie?

Od dawna trwa debata na temat tego, czy ludzie powinni dostosować dietę do swojej grupy krwi. Niektórzy twierdzą, że odżywianie zgodne z grupą krwi może być korzystne dla organizmu, podczas gdy inni twierdzą, że nie jest to praktyka naukowa i jest raczej pseudonauką. Na czym jednak polega odpowiednie żywienie, dopasowane właśnie do grupy krwi?

Na czym polega dostosowanie diety do grupy krwi?

Jest to specjalny zestaw zaleceń żywieniowych, dobieranie odpowiednich produktów spożywczych, które będą zgodne z daną grupą krwi. Odżywianie zgodne z dietą grupy krwi może pomóc w poprawie ogólnego samopoczucia, wydolności organizmu, utrzymaniu masy ciała i zmniejszeniu ryzyka chorób przewlekłych. Jednak obecnie nie ma dowodów na to, że dieta danej osoby zależy od jej grupy krwi. Potencjał odżywczy i wyniki kształtowania ciała wynikają głównie z ograniczenia wielu z elementów diety, które uważane są powszechnie za niezdrowe.

Wyróżnione grupy krwi

Grupa krwi 0

Dieta dostosowana do grupy krwi O oparta jest na diecie niskowęglowodanowej o podwyższonej zawartości białka i tłuszczu. Podstawowe zasady diety to:

1) Jedz tylko żywność, która nie powoduje reakcji alergicznych, taką jak mleko, jajka, soja i produkty pszenne.

2) Unikaj wszelkiej przetworzonej żywności, w tym pieczywa i ciastek.

3) Jedz obficie surowe warzywa i owoce.

4) Pij dużo płynów (co najmniej 8 szklanek dziennie).

Grupa krwi A

W tej części omówimy dietę, która najlepiej nadaje się dla osób z grupą krwi A.

Osoby z grupą krwi A są często określane jako „podobne do wegetarian” lub „podobne do wegan”. To dlatego, że ich dieta jest najbliższa tym założeniom.

Ich dieta składa się z dużej ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Powinni również jeść niektóre produkty mleczne i jajka.

Jedyne produkty zwierzęce, które mogą spożywać, to ryby i drób. Powinni unikać czerwonego mięsa i wieprzowiny.

Grupa krwi B

Dieta z grupy krwi B, kładzie nacisk na spożycie baraniny i dziczyzny (z wyjątkiem kurczaka) oraz umiarkowane spożycie warzyw. Odradza również spożywanie zimnych zup, surowego lub schłodzonego jogurtu, ostrej papryki oraz napojów z nitrogliceryną

Grupa krwi AB

Dieta według grupy krwi AB zakłada, że jej adresaci mają optymalnie funkcjonujący układ odpornościowy, z niską skłonnością do alergii. Tym samym osoby z tą grupą krwi rzadziej zapadają na choroby cywilizacyjne. Występuje tu niska ilość wykluczeń, a wśród nich znajdziemy takiej rzeczy jak gryka, kukurydza, fasola.