Na jaką dietę najlepiej się zdecydować?

Dieta to termin używany do opisania tego, co ktoś je. Istnieje wiele różnych rodzajów diet i wybór odpowiedniej dla siebie może być trudny. W tym artykule omówimy trzy najpopularniejsze diety: dietę ketogeniczną, dietę śródziemnomorską, dietę dash, wegańską i dietę Paleo. Porozmawiamy o tym, co oznacza każda dieta i jak może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele. Omówimy również niektóre zalety każdego rodzaju diety, a także niektóre potencjalne wady.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna istnieje od dziesięcioleci, ale teraz zyskuje na popularności, ponieważ wykazano, że zapewnia korzyści w zakresie utraty wagi, kontroli poziomu cukru we krwi u diabetyków, a nawet zapobiegania nowotworom. Dieta ketogeniczna składa się głównie z pokarmów wysokotłuszczowych, takich jak mięso, jajka.

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska to styl życia oparty na zdrowych nawykach żywieniowych ludzi z Grecji i południowych Włoch. Obejmuje szeroką gamę pokarmów roślinnych, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, fasola, orzechy i oliwa z oliwek. Dieta śródziemnomorska kładzie również nacisk na ograniczone spożycie przetworzonej żywności, nabiału czy mięsa.

Dieta paleo

Dieta paleo opiera się na założeniu, że nasze ciała są zaprojektowane tak, aby działały najlepiej, gdy jemy żywność, która była dostępna dla naszych przodków w erze paleolitu. . Na przykład ludzie są genetycznie przystosowani do spożywania niektórych pokarmów – takich jak mięso i ryby – które można znaleźć w zapisie kopalnym. Dieta jest uważana za formę utraty wagi i ogólnego stanu zdrowia, ale obejmuje również wiele grup żywności nie uważanych za „zdrowe” w dzisiejszym społeczeństwie, w tym nabiał, zboża i rośliny strączkowe. Dieta paleo wymaga abstynencji.

Dieta dash

Jeśli stosujesz dietę dash, możesz jeść każdą zdrową żywność z tych grup: produkty mięsne, fasolę lub groszek, jagody lub inne owoce, warzywa, które dostarczają najmniejszą ilość skrobi (takie jak zielone liściaste) i nabiał. W diecie dozwolone są również niektóre napoje: woda, herbata bez cukru czy słodzików.

Dieta wegańska

Dieta wegańska to dieta, która wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso, jajka, nabiał i miód. Można go przyjąć jako styl życia i zazwyczaj ma bardzo niską zawartość tłuszczów nasyconych. i cholesterol i zwykle zawiera szereg węglowodanów, witamin i minerałów. Weganie unikają używania produktów testowanych na zwierzętach. Głównym celem większości wegan jest zmniejszenie cierpienia zwierząt hodowlanych hodowanych na żywność poprzez weganizm.